Aby kočka spokojeně vrněla


Každý chovatel chce pro toho svého malého tygříka to nejlepší. Existuje ale mnoho pohledů, podle kterých lze krmivo kategorizovat a ze kterých ho lze i hodnotit. Podle základních vlastností dělíme krmiva na:


·         suchá krmiva – granule, suché pamlsky, atd.


·         mokrá krmiva – kapsičky, konzervy, kelímky, mističky, …
kočka jídlo voda

Každý člověk preferuje pro svou kočičku jiný typ stravy. Někdo krmí pouze granulemi, někdo je zcela vynechává. Ovšem nejčastěji jsou tyto dva typy krmiv kombinovány. Samozřejmě s různými poměry suché a mokré složky.

Kočky jsou, jako všechny kočkovité šelmy, ze své přirozenosti čistě masožravé. Není tedy vhodné svou šelmičku přikrmovat zeleninou. Nežádoucí je také vysoký obsah obilovin v krmivu, obzvláště těch alergizujících. Při výběru stravy tedy pozorně zkoumáme etikety a obsah jednotlivých složek. Hlavní část složení by mělo tvořit maso a ostatní živočišné složky (vnitřnosti, chrupavka, rybí olej, aj.). Toto může být doplněno o některé vitamíny, antioxidanty nebo tzv. superpotraviny. Ty dodávají například lesklý vzhled srsti, lepší kvalitu chrupu, zlepšují trávení. Dále zde najdete velmi často formulku „obohaceno o taurin“. Taurin je důležitý pro citlivý zrak kočkovitých šelem, proto ho v potravě vítáme.

V posledních letech se čím dál častěji setkáváme i s alternativními metodami stravování. Jedná se například o tzv. barfování čili krmení stravou v syrovém stavu. To je řešeno buď kupováním již namíchané směsi pro BARF formu stravování nebo mícháním směsí vlastních. Syrové maso by však mělo být vždy před podáváním přemraženo! Zmražením a následným rozmražením se zbavíme většiny běžných bakterií, které se mohou v syrovém mase vyskytovat.
kočka podzim pamlsek

Ať už se však rozhodnete pro kterýkoli typ krmení Vaší kočičky, mějte na paměti jedno. Vždy musíte zabezpečit kočce přístup k čerstvé vodě! Obzvláště pokud je kočka krmena pouze suchou stravou a je perné letní počasí.

Tak ať Vašemu mourkovi chutná.