Co jsou finance a jak vycházet s výplatou


Mnoho z nás si určitě myslí, že slovo finance je jen jiný název pro peníze, ale ve skutečnosti tomu tak není. Finance zahrnují všechny příjmy (ať už aktivní či pasivní), výdaje, smlouvy a vše, co se týče peněžní hodnoty věcí konkrétních (jsou hmotné, např. dům, elektronika) i abstraktních (jsou nehmotné, např. autorské právo).  Kdežto peníze jsou už určitým platidlem, které může mít různou hodnotu odvíjející se od hodnoty na trhu financí. Zpravidla jsou to mince a bankovky.
Hlavní rozdíl mezi těmito dvěma slovy již známe a nyní se podíváme na to, jak se chovat k našemu bankovnímu účtu lépe, abychom na konci měsíce nemuseli zůstat jen o vodě a rohlících.
rostoucí úspory

Měsíční plán

První věc, kterou je dobré udělat, je rozvrhnout si naše příjmy a výdaje na celý měsíc, abychom zhruba věděli, kolik si můžeme dovolit utratit. Někomu v tom pomůže mobilní aplikace, kterých je dnes spousty, někdo zůstane u tužky a papíru. Důležité je nezapomenout na určitou rezervu, kterou bychom si měli udělat pro případ nouze. Může se totiž stát, že se vám zrovna rozbije pračka, myčka, praskne vodovodní baterie, pes vám sežere půl křesla nebo si děti vymyslí školní výlet.
peníze jsou hádanka

Neplýtvat

Schválně si spočítejte, kolik za co utratíte, a jestli je to vážně nutné. Někdy prostě kupujeme věci jen proto, že jsou ve slevě nebo nás zaujme nějaká poutavá reklama na produkt, který vlastně vůbec nepotřebujeme a po koupi se nám doma jen válí bez využití. Nebo kupujeme dražší zahraniční zboží, ale vedle v obchodě mají místní a o dost levnější. Nejen že ušetříte, ale i podpoříte ekonomiku ve vašem okolí. Spousta lidí také plýtvá vodou. Ano, je to donekonečna omílané téma, ale je to pravda. Zkuste při čištění zubů nebo mydlení rukou, vlasů či těla vypnout kohoutek. Uvidíte, o kolik se sníží vaše spotřeba. Vzhledem k nadcházející topné sezóně je také dobré zmínit, že větrání by mělo probíhat s plně otevřeným oknem. Sice větráte daleko kratší dobu než s otevřenou ,,ventilačkou“, ale zato je to mnohem účinnější a úspornější oproti celodenně otevřenému oknu, kdy všechno teplo z radiátoru odchází ven a v místnosti je stále zadýchaný vzduch.
Hlavní je prostě vědět, kam odchází vaše vydělané peníze, a za co je utrácíte. Úspěšní lidé mají o svých financích totiž dokonalý přehled. Tak počtům zdar.

4/5 - (6 votes)