Jak ušetřit něco z rodinných financí a přečkat zlou dobu?


Je váš rodinný rozpočet čím dál více napjatý? Máte pocit, že vám finance nevystačí ani do příští výplaty? Tak začněte více šetřit. Ale jak je to možné? 

Jak ušetřit něco z rodinných financí a přečkat zlou dobu? 

Dnešní doba asi není jednoduchá pro nikoho, zvláště, co se financí týče. Jelikož se zdražuje úplně všechno a platy povětšinou zůstávají stejné, je třeba se trošku více krotit a lidé by se měli naučit šetřit. Jenže i to jde někdy opravdu těžko. Pokud se ale nechcete dostat do problémů nebo do dluhů, musíte se to naučit. Váš rodinný rozpočet je čím dál více napjatý? Začněte počítat, zapisovat si a ušetřete, co nejvíce to půjde. Ale jde to vůbec? 

jídlo na stole

Jak šetřit, když není z čeho? 

Možná se to snadněji řekne, než opravdu vykoná, ale pokud chcete v dnešní době vyjít s tím, co si vyděláte, musíte se prostě naučit šetřit. Mnohdy to jde ale skutečně obtížně, neznamená to, ale že to nejde. Nejčastěji ale řešíme to, jak vlastně můžeme ušetřit, když už téměř není šetřit z čeho. Máte finance, které vám sotva vystačí a do výplaty pak už jen počítáte dny? To je dnes běžný jev, ale i když se to zdá nemožné, ušetřit se opravdu dá vždy. Jen je potřeba hledat ten správný způsob. 

Klíčem ke všemu je dobré plánování. Plánování nákupů, plánování toho, co si uvaříte, kam si zajdete nebo co můžete oželit. Nejdůležitější jsou vždy samozřejmě složenky, jakmile dojdou peníze na účet, je potřeba zaplatit všechno, co je potřeba zaplatit, jako je nájem, elektřina, plyn, poplatky za internet nebo paušál u mobilního telefonu. Někdo splácí též půjčky, pojistky a podobně. Tohle všechno musíte mít v pořádku a co potom? 

peníze hotovost

Kupujte jen to, co potřebujete 

Je třeba naučit se kupovat jen to, co rodina v konkrétní domácnosti potřebuje. Na nákupy mějte seznam, snažte se držet toho, co si sepíšete, vždy tak mějte naplánováno, co budete vařit třeba v dohledné době jednoho týdnu. Již žádné plýtvání jídlem, vyhazování jídla nebo utrácení za zbytečnosti. Jenže, co si budeme povídat, na tohle jsme byli tak nějak již zvyklí. Jestliže, ale chcete dobu zdražování přežít, musíte se to naučit. 

Pokud peníze zbydou, už je na vás, jak s nimi naložíte. Budete raději šetřit na horší časy nebo si koupíte něco pro radost?