Jaká specifika má zábradlí na balkón oproti schodišťovému


Existují věci, které se staly tak běžnou součástí našich životů, že jim prakticky nevěnujeme žádnou pozornost, ačkoliv je používáme denně a svůj život bychom si bez nich již téměř nedovedli představit. Příkladem může být například zábradlí, a to jak balkónové, tak schodišťové. A skutečně, jen si představte, že byste šli na terasu, kde by nebylo zábradlí. Asi by vám moc příjemně nebylo, zvláště pokud by byla ve větší výšce.

Vzhledem k tomu, že je prakticky přehlížíme, není divu, že si ani nevšimneme drobných rozdílů, které mezi těmito dvěma typy jsou. Jistě, na první pohled vypadají skoro stejně, avšak když se podíváme blíže, zjistíme, že se od sebe poměrně dost liší. Jaké jsou tyto rozdíly?

balkon2

V první řadě je to umístění. Z valné většiny je to schodišťové umístěno uvnitř budovy, zatímco balkónové venku. To také znamená, že musí čelit jiným problémům, a musí tedy být vyrobeny z odlišných materiálů.

U vnitřního je nutné, aby mu nevadilo suché prostředí, které ve většině budov panuje. Naopak u zábradlí na balkón Kmkdesign.cz požadujeme, aby i při minimální údržbě nebylo poničeno vnějšími vlivy, jako jsou měnící se teploty, déšť či sníh.

schodiste2

Rozdíl je však také v nárocích, kterým jsou vystaveny. Zatímco u schodišťového typu je největším problémem ohmatání, zvláště u veřejných prostor, u balkónového je to především jeho odolnost vůči tlaku. Nesmí se nijak prohnout, ani když se o něj opře více lidí plnou vahou.

Ať už jsou však rozdíly mezi nimi sebevětší, oba druhy musí splňovat standardy bezpečnosti, dané zákonem. Platí to zvláště u těch umístěných na veřejných místech, ať už v budovách či venku. A je to pochopitelné, přeci jen jejich hlavním úkolem je zvyšovat bezpečnost. A to se jim daří natolik, že se staly nepostradatelnou součástí našich životů. A je jasné, že tomu tak bude i nadále, alespoň pro nejbližší dobu.