Karcinom prostaty


Karcinom prostaty je velmi obávaná nemoc mužů, je to totiž nejčastější nádorové onemocnění, které se u nich objevuje po padesátce. Karcinom prostaty v počátku vůbec nepoznáte a to je právě ten kámen úrazu, protože v počátku je ještě dobře léčitelný, léčba je v tomto stádiu nejefektivnější, dále se pak naděje na úplné vyléčení snižuje. Stačí, když dojdete na pravidelné preventivní prohlídky, na které vás Váš praktik zve. Necháte si odebrat krev. Pokud by se ve Vaší krvi našli zvýšené hodnoty nádorového markeru PSA, pošle Vás váš praktik na urologii, kde stanoví postup léčby. Naštěstí se nejčastěji děje, že opravdu pánové přijdou včas a tak se karcinom prostaty opravdu zachytí v raném stádiu, kdy je právě pravý čas, začít s léčbou.

starý muž s problémy
Příznaky karcinomu prostaty

Karcinom může mít zprvu příznaky jako benigní (nezhoubné) onemocnění, které se nazývá Benigní hyperplazie prostaty. Toto onemocnění přichází u mužů s pokročilým věkem, kdy prostata zbytní, zvětší se a utiskuje močovou trubici, pacienti pak navštěvují urologii s tím, že chodí často na záchod močit, mají pocit jako by nevymočili vše, mají malý tok moči, retenci (zadržování) moči, inkontinenci moči, atd. Pokud urolog provede vyšetření, které určí, zda se jedná o benigní hyperplazii nebo karcinom prostaty. Benigní hyperplazie se u mírných potíží může upravit pouze životosprávou, léky nebo také operačním výkonem, kterého však není potřeba se zvýšeně obávat.

mladý muž
Léčba karcinomu prostaty

Léčba závisí na stádiu karcinomu, kdy byl zachycen, stejně jako všechny jiné typy zhoubných onemocnění. Jedná-li se o lokalizovaný nádor, který nepřekročil hranice prostaty, k léčbě mnohdy postačí jen odstranění prostaty. U mužů v pokročilém věku může mít stejný efekt ozáření prostaty. Pokud nádor stačil metastázovat, musí se použít hormonální léčba.

Nakonec bych na Vás ráda naposledy apelovala. Dbejte prosím o své zdraví, každý včas zachycený nádor zvyšuje Vaše šance na dlouhý život. Lékař není Váš nepřítel, ale ten kdo Vám může především pomoci. Ne vždy všechny nemoci a potíže spojené s Vaším zdravím odezní sami. Choďte prosím na pravidelné preventivní prohlídky!