Kupujete ojetinu? Dejte pozor na kradená auta!


Budete-li se řídit následujícími pokyny, měli byste se pořízení kradeného auta vyhnout.
Zásadní je nejen výběr vozu, ale i jeho prodejce. Musí budit důvěru. Měl by mít doklady z průběhu kontrol STK, servisní knížku s přehledem uvedených servisních zásahů a oprav. Do servisní knížky by se měly zaznamenávat i pravidelné výměny kapalin a rozvodů. Pečlivý a slušný majitel se obvykle ke svému vozu choval také slušně a u řádně vedených servisních záznamů (příp. faktur ze servisu) lze snadno zrekapitulovat „minulost“ vozu.
dohoda o autu

Chtějte originály všech dokladů od vozu

Při nakupování ojetého automobilu si vyžádejte originály všech dokumentů a dokladů a prověřte, zda v nich nejsou některé údaje přepisované, gumované, retušované, většinou se dá takový podvod odhalit na první pohled. Podezřelé je, když Vám prodejce vozu vnucuje pouze kopie dokladů. Podezření může vzbudit také upravené číslo karosérie a bloku motoru. Nezapomeňte, že identifikační číslo auta je umístěno na více místech, bývá jich až 30.
Zkontrolujte i plastové dílce, na kterých je vyražen rok výroby, to se týká i nádržek chladicí kapaliny a pro tekutinu do ostřikovačů. Vtip spočívá v tom, že rok výroby na nich nesmí být starší, než u samotného vozu. Toto bývá jeden ze znaků kradených aut.
malý bus

Kupní smlouva s ověřením identity prodejce i kupujícího

Podezřelé bývá i to, když prodejce má k dispozici jen jeden originální klíč. Nezřídka se však stává, že majitel další z klíčů ztratí, tak se z tohoto nedá primárně usuzovat, že jde zrovna o kradený vůz.
Prodávající by na Vás měl působit seriózním dojmem, v ideálním případě bude jen jedním – prvním majitelem vozu. Součástí prodejní procedury musí být vytvoření písemné kupní smlouvy, pochopitelně s patřičnými náležitostmi, včetně prokázání identity prodejce (i kupujícího) a s podpisy obou stran.
zaparkované vozy
Podezřele levné vozy v dobrém technickém stavu bývají kradené, v praxi se také objevují případy překupníků s auty, kteří pracují „načerno“ v některých autobazarech a prodávají auta na vlastní pěst. Vždy si zkontrolujte údaje v technickém průkazu a před podpisem smlouvy se přesvědčte, že je prodejce skutečný vlastník vozidla (stačí platný občanský průkaz).