Partnerský vztah ze dvou odlišných úhlů pohledu


Ženy jsou v mnoha ohledech citlivější a to je také důvodem, proč vnímají vztah jako společenství dvou bytostí trvalého charakteru. Vyplývá to i z jejich podstaty udržet pohromadě domov, rodinu, zázemí a bezpečí, postarat se o potomstvo, a to je možné pouze v harmonickém prostředí. Většina rozvodových tahanic a srdceryvných scén je vyvolána muži, resp. důvodem k rozvodu bývá jiná žena. Málokdy touží muž po samostatném způsobu života po mnoha letech manželství, tito samotáři vyznávají svůj specifický životní styl již od mládí a do pevného svazku se ženou se nehrnou.

muž a žena u okna

Ženské pohlaví se také raději sdílí jen s jedním mužem v rámci intimního vztahu, mít manžela a zároveň milence je méně obvyklé. U mužů to bývá naopak, ti jsou rozsévači semene a intuitivně cítí, že by si k zachování rodu měli vybrat více partnerek. To je dáno genovou výbavou, zatímco společnost je v tomto ohledu nastavena jinak. Do hry však promlouvají i jiné ukazatele, mnoho mužů je neplodných, někteří nemají zájem o sex, jiní žijí ve vztahu s mužem, nebo udržují bisexuální poměr. Těchto abnormalit dnes přibývá a v minulosti jich bylo mnohem méně.

Upřímnost – mužské sebevědomí je ve srovnání s ženským poněkud pochroumáno, podle nedávno provedené studie na univerzitě v americkém státě Maryland bylo zjištěno, že je pro většinu žen zásadní vztah založený na upřímnosti. Předstírané city a náklonnost nikam nevedou, v takových vztazích se necítí dobře, nejsou stabilní a brzy se rozpadají. Pro ženské pokolení také není zpravidla podstatný fyzický vzhled, na prvním místě je osobnost a nad některými tělesnými nedostatky ženy mávnou rukou spíše, než muži.
ruce novomanželů

Romantika versus sex – touha po sexuálním uspokojení se u většiny žen vytrácí již v menopauze, zatímco pro muže je tato touha přirozená i ve vyšším věku, proto se stává, že mají i senioři mladší milenky nebo partnerky. Naopak touhu po romantickém vztahu lze zaznamenat jen u malého zlomku mužské populace.