Sůl z údolí Jordánu


Mrtvé moře je jak známo vlastně velikánské bezodtoké jezero. Nachází se v údolí řeky Jordánu mezi Izraelem a Jordánskem. A to ve výšce 400 metrů pod úrovní moře. Jde opravdu o velice zajímavý přírodní úkaz.
 mrtvé moře
Sůl se hromadila tisíce let
Jedná se o nejbohatší přírodní zdroj soli. Ty se v něm hromadily po dlouhá tisíciletí. Obsahuje velké množství solí hořčíku, draslíku, bromu, vápníku a dalších prvků. Právě pro vysoký obsah soli (salinitu má 33,7 %)v něm není tolik života jako v jiných vodách. Vzhledem k tomu si „vysloužilo“ své jméno. Výhodou pro návštěvníky (hlavně neplavce) je ale to, že jeho hodně slaná voda také hodně „nadnáší“. Jde o krásné a turisty velice oblíbené místo.
 
Sůl jako lék
Léčivým bahnem z tohoto moře si prý hýčkala svou krásu i královna Kleopatra. Soli Mrtvého moře a jeho klima celkově velice prospívají lidem, které trápí kožní choroby (lupenka, ekzémy, akné), kloubní choroby (revma), zmírňuje účinně bolesti kloubů, zad a svalů. Ulevuje od nepříjemných obtíží astmatikům a alergikům. Léčí i některá gynekologická onemocnění.
 dítě v moři
Sůl doma
Do vany si můžeme rozpustit 0,15 až 0,5 kg mořské soli na 100 litrů vody. Stačí ji dobře promíchat a v koupeli relaxovat. Další možností je vyrobit silný roztok mořské vody. Použijeme dvě velké polévkové lžíce mořské soli na čtvrt litru vody. Dobře promícháme. Roztok pomáhá kůži postižené akné, ekzémem nebo lupenkou. Aplikujeme na postiženou kůži a necháme asi hodinu působit. Další možností, jak sůl z Mrtvého moře použít, je inhalace. V dostatečně velké nádobě přivedeme vodu k varu. Odstavíme a přimícháme čtyři velké polévkové lžíce soli. Inhalaci provádíme asi 15 minut tak, že si sedneme a hlavu přikrytou velkou osuškou máme nad nádobou. Nadechujeme se nosem a vydechujeme ústy. Takto prováděná inhalace pomáhá, když nás trápí rýma, zánět dutin nebo zánět průdušek.