Ve kterých případech provádí skartace dokumentů


Jakákoliv firma či instituce nutně přechovává velké množství papírových dokumentů. To platí i dnes, v době, kdy se většina korespondence posílá elektronickou cestou. Má to samozřejmě svůj důvod: někdy musí existovat fyzický důkaz, například u smlouvy.

roztrhané kousky dokumentů

Jedním z míst, kde se dokumenty opravdu hromadí, jsou městské úřady, naše hlavní město nevyjímaje. A přestože se některé přechovávají i několik let, jednou stejně přijde doba, kdy budou prohlášeny za zbytečné a určené k likvidaci.

Ta se provádí několika způsoby, z nichž hlavní jsou dva. Prvním je prosté vyhození do nejlépe tříděného odpadu. Je to rychlé a ekologické řešení, avšak v porovnání s tím druhým poměrně málo využívané.

Druhou možností je skartace dokumentů Praha: http://ekoskart.eu/, tedy roztrhání na takové kousky, aby nebylo možné složit celý dokument dohromady a aby ani z jednoho kousku nebylo možné získat jakýkoliv údaj. Tuto práci dnes obstarávají přístroje, do nichž se papír strčí, a z druhého konce vypadnou do připraveného koše jeho ústřižky. S těmi se pak naloží stejně jako ve výše uvedeném případě.

Ovšem kdy například provádí skartace dokumentů – Praha? Koneckonců ne každý papír je nutné likvidovat tímto způsobem. Ten je navíc nákladný na čas i na elektřinu, což jsou obě komodity, které se snaží všichni ušetřit.

papíry ze skartovacího přístroje

Tak tedy, jedná se z velké části o písemnosti, které obsahují osobní údaje, ať už klientů či zaměstnanců daného podniku, nebo v případě úřadů například žadatelů. Jsou to například žádosti o příspěvek na bydlení a podobně.

Dále jsou to listy, na kterých jsou uvedeny důvěrné údaje firmy či úřadu, o které by se neměly dostat do cizích rukou. Jsou to například seznamy telefonních čísel u operátorů, a podobně.

Jak je vidět, je zde potřeba zachovávat opatrnost. A pokud si nejsme jisti, pak je vždy lepší skartovací přístroj použít. Rozhodně tím nic nezkazíme.