Vyhynou krásné žirafy?


Žirafa je nejvyšší ze všech živočichů na světě. Žirafí samci můžou dosáhnout výšky až 5,5 metru a váhy až 900 kilo. Samice bývají, stejně jako je to u lidí, lehčí a menší. Lidé je chodí pozorovat do zoologických zahrad, kde si žirafy spokojeně utrhávají listí ze stromů.Nikoho by ani nenapadlo, že jsou od loňského roku velmi ohroženým druhem. Lidé si myslí, že žirafám nic nehrozí, a přesto se na tento seznam dostaly právě kvůli nim.

V sedmi státech žirafy již dokonce úplně vyhynuly, a celkový jejich počet na světě se snížil o polovinu. Přitom za jejich nebezpečně klesající počet nemůžou pytláci ani úmyslné vybíjení, jak by si většina z nás mohla myslet.  Na vině jsou sice lidé, ale především jejich rostoucí počet, takže je vlastně nevědomky vytlačujeme z jejich přírodního prostředí. Zmenšování jejich populace je nenápadné, ale přesto neustále a zastrašující.

Lidí na světě přibývá, a tak přibývá i větší potřeba pro zemědělskou půdu, aby bylo kde pěstovat potraviny. Zemědělci žirafy vytlačili z jejich území a je jim jedno, že kvůli nim nemají co jíst a tak umírají hlady. Zemědělci je ale také často zabíjejí proto, že jim hladové žirafy vyjídají jejich úrodu.
Počet obyvatel na světě neustále roste, což znamená neustálé zvyšování nároků na prostor a půdu. A tím pádem neustálé snižování žirafí populace.

Jde vůbec pokles žiraf zastavit? Odborníci se shodují v tom, že je nejvyšší čas udělat vše proto, aby žirafy opravdu nevyhynuly. Začali tedy hlasitě šířit informace o nebezpečí vyhynutí. Je potřeba s tím něco dělat, dokud je ještě čas. Lidé však již našli způsob, jak se žirafami žít a ne je vybíjet. Je potřeba se s divokými zvířaty o půdu podělit a tak jim dát šanci na přežití.

Nejde pouze o žirafy, ohrožených druhů je mnohem více. Na seznamu je v současnosti 85 tisíc druhů zvířat a rostlin, z toho asi 24 tisícům hrozí vyhynutí.