Zvířecí útulky


Kočičí, psí, koňský anebo také pro vysloužilá cirkusová zvířata, ty jistě nikoho nepřekvapí. Ale co například útulek sloní? Na Srí lance je jeden takový, který se jmenuje Pinnewala. Žije v něm přibližně šedesát slonů, o které se starají ošetřovatelé neboli mahauti. Je možné tu najít slona slepého, jménem Raja
krmení slona
A slona, kterého by se dalo nazvat válečným invalidou, který se jmenuje Sama. Šlápl totiž vinou občanské války na nášlapnou minu, která mu vzala část pravé přední nohy. Slon Sama se ale se svým hendikepem vypořádal a dalo by se říci, že je v útulku docela šťastný.

·        už jen ten výhled do okolí
·        z jedné strany hory a z druhé palmy

V útulku mají sloni předně stanovený denní řád. Když jsou dostatečně nakrmeni, přichází asi nejpříjemnější chvíle jejich dne.
Mimochodem, víte, že slon spořádá za jeden den kolem dvou set kilogramů potravy? Poté odcházejí do nedaleké řeky vzít lázeň.

A jistě už nikoho z místních nepřekvapí, když takové menší stádo, asi padesáti slonů, poklidně projde mezi stánky se suvenýry nebo kolem restaurací.

Když dojdou k řece a dostatečně si vyráchají, přicházejí ke slovu ošetřovatelé, kteří jim vydrbou záda. Pak se opět vracejí do útulku, aby si tuto příjemnou záležitost ještě jednou, v podvečerních hodinách zopakovali.

Myslím, že být slonem v Pinnewale není až tak špatná představa.

Touha po domově

Oč horší osud potkal nedávno jednoho medvěda, který si poklidně žil v táborské zoologické zahradě. Celé ty čtyři roky byl v prostředí, které mu bylo velice blízké.   

·           tráva
·           stromy
·           příroda.
mladí sloni
A v opuštění mu bránil pouze elektrický ohradník. On ale rozhodně neměl touhu po útěku. To se však mělo změnit, když se vrátil do svého původního působiště, kde ho strčili do malého betonového výběhu. Bylo nad slunce jasné, že tohle nebude to pravé.
Pokusil se o útěk a dostal

1.     uspávají injekci 
2.     slzný plyn do očí
3.     rozsudek nejstrašnější

A to jen proto, že se ve strachu snažil ukrýt na nejbližším stromě. No, jak jsem řekla, člověk je pánem tvorstva.

                      Zapomněla jsem dodat – protože je nejinteligentnějším.